Fold4 z recyklingu starych sieci rybackich - jest nowa bardzo zielona strategia Samsunga

Newsy
Opinie: 0
Samsung Electronics ogłasza nową strategię środowiskową

Samsung ogłosił swoją nową strategię środowiskową. Strategia zawiera zobowiązania firmy do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w całym przedsiębiorstwie, wykorzystywania energii odnawialnej w większym zakresie, inwestowania i badania nowych technologii w celu tworzenia energooszczędnych produktów, a także zwiększenia poziomu ponownego wykorzystania zużytej wody i opracowania technologii wychwytywania związków węgla.

Celem jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto (Scope 1 i Scope 2) we wszystkich działaniach pionu Device eXperience (DX) do 2030 r. oraz we wszystkich działaniach globalnych, w tym pionu Device Solutions (DS), do 2050 r. Pion DX obejmuje wszystkie produkty i rozwiązania w zakresie elektroniki użytkowej, w tym Mobile eXperience (m.in. smartfony), Visual Display (m.in. odbiorniki TV), Digital Appliances (urządzenia AGD), Networks (sprzęt sieciowy i telekomunikacyjny) oraz Health & Medical Equipment (urządzenia medyczne), natomiast pion DS odpowiada za rozwój produktów z grupy Memory, System LSI oraz Foundry (m.in. półprzewodniki).

Samsung Electronics dołączyła również do RE100, globalnej inicjatywy największych światowych firm, które podejmują zobowiązanie pozyskiwania 100% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W ramach swojej części zobowiązania firma planuje zaspokajać w ten sposób potrzeby energetyczne swoich oddziałów na całym świecie (z wyjątkiem Korei) za pięć lat, za pomocą energii odnawialnej.

Do roku 2030 Samsung Electronics zainwestuje ponad 7 bilionów wonów (ok. 3,3 mld złotych) w różne firmowe inicjatywy środowiskowe, w tym dotyczące redukcji wytwarzanych gazów technologicznych, oszczędzania wody, rozszerzenia zbiórki odpadów elektronicznych i zmniejszenia wolumenu zanieczyszczeń. Powyższa kwota nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych ze zwiększeniem wykorzystania przez firmę energii odnawialnej.

Osiągając neutralność emisyjną, Samsung Electronics zakłada zmniejszenie swoich emisji o równowartość około 17 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e) względem danych z 2021 roku.

Jeśli chodzi o pełne zbilansowanie zużywanej energii energią ze źródeł odnawialnych, firma planuje osiągnąć ten cel w swoich oddziałach w Azji Południowo-Zachodniej i Wietnamie w 2022 roku, w Ameryce Środkowej i Łacińskiej w 2025 roku oraz w Azji Południowo-Wschodniej, WNP i Afryce w 2027 roku. W Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie, gdzie ten cel już został osiągnięty, Samsung Electronics planuje rozszerzyć zakres umów na zakup zielonej energii (PPA).

Samsung Electronics planuje rozwijać nowe technologie gwarantujące niski pobór mocy, co przełoży się na mniejsze zużycie energii przez popularną elektronikę użytkową. Chodzi o opracowanie nowych, niskoenergetycznych układów pamięci, dzięki czemu do 2025 roku roczne zużycie energii przez takie układy stosowane w centrach danych i urządzeniach mobilnych znacznie spadnie w porównaniu z obecnymi produktami.

Firma wdroży również technologie niskiego zużycia energii w głównych modelach siedmiu produktów elektroniki użytkowej: smartfonach, lodówkach, pralkach, klimatyzatorach, telewizorach, monitorach i komputerach stacjonarnych. Dzięki temu do roku 2030 poziom zużycia energii przez te urządzenia obniży się średnio o 30% w porównaniu z produktami o zbliżonych parametrach wyprodukowanych w roku 2019.

W przyszłości Samsung wyznaczy średnio- i długoterminowe cele w obszarze redukcji emisji zachodzących w całym łańcuchu wartości (Scope 3). Samsung Electronics zajmie się również opracowaniem nowego podejścia do redukcji emisji w takich obszarach, jak łańcuchy dostaw, logistyka i obiegowość zasobów, a także będzie wspierać swoich dostawców w projektowaniu ich własnych celów emisyjnych i działań na rzecz klimatu.

Samsung Electronics podwoi wysiłki na rzecz zamkniętego obiegu zasobów w całym cyklu życia produktów elektronicznych, począwszy od pozyskiwania surowców, a skończywszy na utylizacji i recyklingu. Dzięki temu każdy zasób będzie wykorzystywany przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Pierwszym krokiem będzie ponowna ocena wykorzystania zasobów naturalnych przy projektowaniu produktów. Firma Samsung Electronics powołała do życia nowe Laboratorium Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy Lab), w którym prowadzi kompleksowe badania nad technologiami recyklingu materiałów i procesami pozyskiwania zasobów z odpadów. Nowe rozwiązania mają zapewnić maksymalizację ponownego wykorzystania zasobów. Ponadto do 2030 roku firma planuje stworzyć system, który pozwoli na ponowne wykorzystanie minerałów pozyskanych ze wszystkich zużytych baterii, których pozbędą się konsumenci.

Również do 2030 roku, 50% tworzyw sztucznych używanych w produktach firmy będzie zawierało żywicę pochodzącą z recyklingu. Do roku 2050 ten poziom wzrośnie do 100%. Z Fold4 został zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu starych sieci rybackich.

Samsung Electronics planuje rozszerzyć swój program odbioru odpadów elektrycznych i elektronicznych z 50 do około 180 krajów do 2030 roku. Dzięki temu w latach 2009-2030 firma planuje zebrać łącznie 10 mln ton odpadów oraz łącznie 25 mln ton do 2050 roku. Samsung Electronics zamierza również aktywnie promować program tzw. upcyklingu, w ramach którego będzie zużyte smartfony będą wykorzystywane ponownie do innych celów, np. jako urządzenia IoT (Internetu rzeczy).

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: