realme Watch 3 Pro – nasz test taniego i ładnego smartwatcha

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
realme Watch 3 Pro – test

Zapowiada się, że realme Watch 3 Pro będzie jednym z najtańszych zegarków wyposażonych w wielosystemową lokalizację. Producent nie podał jeszcze dokładnej ceny, ale ma mieścić się w przedziale od 400 do 600 zł. W połączeniu z dużym wyświetlaczem AMOLED, funkcją rozmów głosowych, monitorowaniem tętna, snu, stresu i natlenienia krwi może być dla wielu osób atrakcyjną propozycją. O ile pogodzimy się z faktem, że oprogramowanie wymaga jeszcze dopracowania. Recenzowany zegarek to także bardziej rozwinięta wersja realme Watch 3, który w porównaniu do Pro nie ma wbudowanego systemu lokalizacji, a zamiast ekranu AMOLED ma zwykły wyświetlacz LCD o niższej rozdzielczości. Watch 3 nie działa równie płynnie co wersja Pro, ale został wyceniony na 299 zł i oferuje pozostałe cechy Pro, w tym rozmowy głosowe.

realme Watch 3 Pro

Główne wady i zalety realme Watch 3 Pro

Zalety realme Watch 3 Pro:

 • Wyjątkowo lekka konstrukcja
 • Wbudowany głośnik i mikrofon oraz obsługa rozmów głosowych
 • Standardowy pasek 22 mm
 • Duży, czytelny, atrakcyjny wyświetlacz AMOLED
 • Dobrze działająca funkcja AOD
 • Płynne, bezproblemowe działanie systemu
 • Duży wybór atrakcyjnych tarcz zegara
 • Wbudowana wielosystemowa lokalizacja, nie wymaga telefonu
 • 110 trybów sportowych
 • Długi czas pracy na baterii

Wady realme Watch 3 Pro:

 • Brak normy uszczelnienia 5 ATM, nie należy w nim pływać
 • Brak automatycznej regulacji jasności ekranu
 • Brak NFC i płatności zbliżeniowych
 • Brak możliwości wgrania muzyki
 • Powiadomienia pozbawione jakiejkolwiek interakcji zwrotnej
 • Brak wsparcia dla instalowania aplikacji

Jak oceniamy design? – ocena 4-

Pod względem designu realme Watch 3 Pro postawił na dobrze znane rozwiązanie – prostokątny ekran przypomina po części Apple Watch, a po części jeden z wielu niedrogich zegarków jakie można znaleźć na rynku, które się na Apple Watch również wzorowały. Najbardziej podobny jest do jednego z bezpośrednich konkurentów, czyli Amazfit Bip 3 Pro.

Całą obudowa, poza szklanym ekranem, jest wykonana z tworzywa. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest niska waga - realme Watch 3 Pro waży jedynie 40 gramów razem z paskiem. Urządzenie jest wygodne i nie przeszkadza podczas uprawiania sportu czy w spaniu.

Obudowa ma normę uszczelnienia IP68, co znaczy, że zegarek jest odporny na zanurzenie, ale skoro producent nie podaje nic ponadto, raczej nie pływałbym w tym zegarku na basenie czy w jeziorze. Zakładam, że to nie jest przypadek, że wśród 110 trybów sportowych nie znalazł się żaden związany z pływaniem.

realme Watch 3 Pro

Na prawej krawędzi realme Watch 3 Pro ma pojedynczy fizyczny przycisk. Za jego pomocą możemy wyświetlić listę aplikacji, zatrzymać trening, czy cofnąć się do poprzedniego ekranu. Jeden przycisk jest bez wątpienia o wiele lepszym rozwiązaniem niż brak jakichkolwiek fizycznych przycisków, jak choćby w OPPO Watch Free. Nie pozwoli jednak obsłużyć zegarka w pełni bez sięgania do ekranu dotykowego.

realme Watch 3 Pro jest wyposażony w standardowy pasek 22 mm mocowany klasycznym teleskopem. Fabryczny pasek jest wykonany z tworzywa, które jest elastyczne i nie powoduje podrażnień. Ma też klasyczną klamerkę gwarantująca pewne zapięcie.

Jednym z plusów zegarka jest wbudowany głośnik i mikrofon. Umożliwia to prowadzenie rozmów głosowych, samodzielne inicjowanie jak i odbieranie przychodzących połączeń.

realme Watch 3 Pro

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 4

Ekran w realme Watch 3 Pro jest jednym z najlepszych elementów tego urządzenia. Jest wykonany w technologii AMOLED, ma przekątną 1,78 cala i rozdzielczość 448 x 368 pikseli, co przekłada się na gęstość pikseli wynoszącą 325 PPI. Maksymalna jasność ekranu to 500 nitów.

Powierzchnia ekranu jest duża, a wszystkie elementy interfejsu są czytelne. Dla osób, które nie lubią lub nie mogą czytać małych liter, to będzie bardzo dobra propozycja. Jest także funkcja AOD, która po wygaszeniu ekranu wyświetla na stałe czarno-białą wersję tarczy zegarka w wersji cyfrowej bądź analogowej. Można ustawić, żeby ekran pozostawał zawsze włączony w określonych godzinach i na noc się wyłączał.

Jedyne czego mi zabrakło to automatycznej regulacji jasności wyświetlacza.

realme Watch 3 Pro

Funkcje i działanie – ocena 4

realme Watch 3 Pro to urządzenie zamknięte pod kątem modyfikacji przez użytkownika. Nie ma tutaj sklepu z aplikacjami, a jedyne co możemy samodzielnie dodać lub zmienić to tarcza zegara. Tarcz może być maksymalnie 5 i jeśli chcemy dodać kolejną będziemy musieli wybrać którą chcemy zastąpić. Projektów do wyboru jest dużo i każdy powinien znaleźć tutaj coś, co mu się spodoba.

Zegarek łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth 5.3, ma wbudowany akcelerometr oraz czujnik pulsu i natlenienia krwi. Mierzy wszystkie standardowe parametry, takie jak sen i stres. Nie ma też problemu z wykrywaniem drzemki  ciągu dnia.Cechą wyróżniającą zegarek jest wielosystemowa lokalizacja, która pozwala zapisać trasę treningu bez użycia telefonu.

Powiadomienia mają czytelną czcionkę i bez problemu obsługują polskie znaki. Nie można jednak z nimi nic zrobić, nawet wybrać predefiniowanej odpowiedzi z listy typu “Oddzwonię później”. Emotikony nie są wyświetlane w treści przychodzących powiadomień, pojawia się jedynie napis “emotikona” w nawiasie.

realme Watch 3 Pro  realme Watch 3 Pro  

Na plus należy realme policzyć, że po skonfigurowaniu zgodnie z instrukcjami wszystkie funkcje działały od razu bez problemu – można było dzwonić z zegarka, oraz zdalnie wyzwolić migawkę aparatu i nie było potrzebne podwójne parowanie, jak w ostatnio recenzowanym i znacznie droższym Amazfit GTR 4.

Nie wszystko działało jednak jak w droższych modelach. Przy pierwszym uruchomieniu treningu z GPS zegarek trzykrotnie informował, że nie ma połączenia z GPS, zanim udało mu się ustalić moją pozycję. Byłoby bardziej intuicyjne gdyby pokazywał pasek postępu i próbował się połączyć do skutku, nawet jeśli za pierwszym razem potrzebował więcej czasu. Pomiar natlenienia krwi też wymagał kilku podejść zanim się udało. W ustawieniach zegarka miejsce w którym możemy zmienić tarcze zegara nazywa się Rozpoznawanie twarzy, co jest efektem błędnego tłumaczenia przeniesionego z telefonów. Znalazłem też jeden błąd w aplikacji realme Link. Treningi zostały zapisane bez problemów i tętno ma podobne wartości co na innych zegarkach z którymi porównywałem pomiary. Jednak w sekcji Strefy tętna za każdym razem cały trening jest w strefie najwyższej, czyli Próg, jakbym cały czas miał tętno znacznie powyżej 160 BPM. Zakładam, że realme jest w stanie rozwiązać te potknięcia aktualizacją oprogramowania, zarówno na zegarku, jak i na smartfonie. W obu wypadkach wygląda to na błędy wieku dziecięcego, które zostaną z czasem usunięte.

realme Watch 3 Pro  realme Watch 3 Pro   

Poza tym pomiary snu, tętna i natlenienie krwi były zbliżone do pomiarów jakie wykonał Garmin. Jedynie zapis GPS trochę mniej trzymał się przebytej drogi niż zazwyczaj, ale jest w pełni akceptowalny.

Trzeba pamiętać, że zegarek nie pozwala zapisać na nim muzyki, ani nie wspiera płatności zbliżeniowych. To cecha wielu urządzeń w tej cenie, choć trafiają się wyjątki. Istotne jest, że interfejs zegarka działa całkowicie płynnie i nie sprawia problemów, więc o ile pasuje nam fabryczny zestaw funkcji, nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich bez problemu korzystać.

realme Watch 3 Pro

Jak długo działa bateria? – ocena 4+

Zegarek realme ma baterię o pojemności 345 mAh. Producent deklaruje 10 dni standardowego działania i ta zapowiedź ma mniej więcej pokrycie w praktyce. W trybie z zawsze włączonym ekranem czas działania skraca się o niecałą połowę do około 5 - 6 dni. Duże znaczenie dla czasu działania będzie miała ustawiona jasność ekranu i to jak dużo chcemy korzystać z GPS. Nie ma jednak wątpliwości, że realme Watch 3 Pro zapewnia dłuższe działanie i większy komfort autonomii niż bardziej zaawansowane zegarki, na których można instalować aplikacje, ale działające krócej.

Aby zegarek naładować trzeba skorzystać z dostarczonej magnetycznej podstawki z kablem USB A, który możemy podłączyć do ładowarki czy komputera. Nie jest wspierany żaden uniwersalny standard ładowania.

realme Watch 3 Pro

Nasza finalna ocena

Recenzowany zegarek realme Watch 3 Pro jest adresowany do osób, które chcą otrzymywać powiadomienia, mierzyć podstawowe aspekty swojego zdrowia i aktywności oraz zapisywać treningi, a ich zegarek ma być tani. Nie znajdziemy tutaj płatności zbliżeniowych, EKG i odpowiadania na powiadomienia. Jeśli jednak taka podstawowa funkcjonalność nam wystarcza, to powinniśmy być z realme Watch 3 Pro zadowoleni.

Zegarek wyróżnia się dużym, niemal kwadratowym, czytelnym ekranem AMOLED oraz wbudowaną wielosystemową lokalizacją, która dopiero zaczyna się pojawiać w tym segmencie cenowym. Dzięki niej można zapisać trening nie mając telefonu przy sobie, albo nie rozładowując jego baterii.

Należy też pamiętać, że realme Watch 3 Pro nie został zaprojektowany z myślą o pływaniu i do tego celu lepiej poszukać innego urządzenia. Zegarek nie oferuje ani trybów sportowych związanych z pływaniem, ani odpowiedniej normy wodoszczelności.

Zegarek ma kosztować pomiędzy 400 a 600 zł, a jego głównym rywalem będzie kosztujący 299 zł Amazfit Bip 3 Pro, który także może pochwalić się wbudowanym systemem lokalizacji, ma wyższą od realme normę uszczelnienia 5 ATM, ale nie wspiera rozmów głosowych.

Na rynku jest dostępny także realme Watch 3, podobnie jak Amazfit wyceniony na 299 zł. Aby osiągnąć niższą cenę nie oferuje on GPS. To rozsądny kompromis względem wersji Pro. Różnic jest jednak więcej i brak ekranu AMOLED oraz mniej płynne działanie powoduje, że nawet gdybym nie potrzebował GPS to zdecydowanie wolałbym wybrać edycję Pro.

Uwielbiamy: duży, czytelny ekran AMOLED

Nie lubimy: braku automatycznej regulacji jasności ekranu

Dla kogo jest realme Watch 3 Pro:

 • Dla osób szukających dużego, czytelnego wyświetlacza
 • Dla szukających lekkiego, wygodnego zegarka
 • Dla tych którzy szukają niedrogiego zegarka z wielosystemową lokalizacją i rozmowami głosowymi

Dla kogo nie jest realme Watch 3 Pro:

 • Nie dla osób chcących pływać z zegarkiem na ręku
 • Nie dla tych, którym będzie przeszkadzać brak automatycznej regulacji jasności ekranu
 • Nie dla osób,  które chcą płacić zegarkiem

Alternatywy dla realme Watch 3 Pro:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: