Samsung Galaxy S22 5G, S22+ 5G i S22 Ultra 5G - premiera

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Samsung Galaxy S22 5G, S22+ 5G i S22 Ultra 5G - premiera

Samsung zaprosił nas na przedpremierowy pokaz swoich najnowszych flagowców. Smartfony z serii Galaxy S to kolejno S22, S22+ oraz S22 Ultra. Topowe modele Samsunga nigdy nie rozczarowują, pozostaje jednak pytanie co nowego wprowadzają, czym się różnią między sobą i względem modeli ubiegłorocznych? Znamy odpowiedzi na te pytania. W skrócie można powiedzieć, że każdy model z linii S ma bardziej niż wcześniej zdefiniowaną grupę odbiorców.

Samsung Galaxy S22, czyli najtańszy z tej trójki, wyceniony na 3999 zł stał się jeszcze mniejszy niż S21 – przekątna ekranu to teraz 6,1 cala zamiast 6,2. W połączeniu z super wąskimi ramkami ekranu daje to wymiary 146 x 70,6 x 7,6 mm. Jest to więc najmniejszy smartfon o flagowej specyfikacji na rynku – o 2 mm niższy, ale też cieńszy niż dotychczasowy rekordzista Asus Zenfone 8, którego ekran ma przekątną zaledwie 5,9 cala. Większy ekran w jeszcze mniejszej obudowie to duży plus dla fanów poręcznych urządzeń obsługiwanych jedną ręką. Skoro przy wyglądzie jesteśmy, to matowa czerń obudowy, którą można zobaczyć na zdjęciach, jest w moim odczuciu rewelacyjna. Zarówno czerń jak i matowe wykończenie to moje ulubione cechy, ale tutaj wypadają szczególnie dobrze. Na żywo to dla mnie prawdziwa petarda.

Drugi w kolejności to Samsung Galaxy S22+, kosztujący 4999 zł. Środkowy model jest właśnie taki – pośredni. Ani za duży, ani za mały, z płaskim 6,6 calowym ekranem. Oba modele, czyli S22 i S22+ wyglądem są podobne do serii S21, z wyspą aparatów wypełniającą róg obudowy. W odróżnieniu od serii S21 tym razem wyspa ma zawsze ten sam kolor co reszta obudowy, jest także matowa i ma delikatne odcięcie od reszty ramy, czyli tak jak w S21FE.

Oba modele S22 i S22+ mają ekran o rozdzielczości 2340x1080 pikseli wykonany w technologii Dynamic AMOLED 2X o podwyższonej o 20% jasności względem modeli zeszłorocznych. Mniejszy ma baterię o pojemności 3700 mAh, a większy 4500 mAh. Podstawowa konfiguracja pamięci to 8/128 GB. Wszystkie trzy modele, włącznie z Ultrą, o której za chwilę, będą dostępne w matowych kolorach: czarnym, białym i zielonym (butelkowym). Czwarty kolor to dla S22/S22+ różowy, a dla S22 Ultra burgundowy.. Szkło zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy to Gorilla Glass Victus+, a rama wykonana jest z Armor aluminium, uszczelnienie to IP68. Samsung chwali się, że seria S22 to najmocniejsze konstrukcyjnie smartfony Galaxy.

W przypadku S22/S22+ zmianie uległ zestaw aparatów. Główny aparat ma teraz rozdzielczość 50 megapikseli zamiast 12, z jasnością bez zmian wynoszącą F/1.8, a teleobiektyw zamiast korzystać z wysokiej rozdzielczości i powiększenia cyfrowego ma 10 megapikseli, 3x powiększenie optyczne i jasność F/2.4. Zarówno aparat główny jak i teleobiektyw mają stabilizację optyczną.  Obiektyw szerokokątny ma takie same parametry jak w S21 czyli 12 megapikseli i jasność F/2.2. Moim zdaniem dobrą decyzją było dodanie rozdzielczości do głównej matrycy i zastosowanie klasycznego powiększenia optycznego w aparacie z teleobiektywem.

Nie można też zapomnieć od S22 Ultra, który w tym roku odróżnia się znacząco od pozostałych modeli z serii Galaxy S. Kosztujący 5899 zł S22 Ultra ma zupełnie inny design, bez wyspy aparatów, lecz z każdym obiektywem wystającym poza obudowę z osobna. Ma też mniej zaokrąglone rogi obudowy i ekran zakrzywiony na krawędziach. Przede wszystkim jednak ma w zestawie rysik, który chowa się w obudowie smartofna. W efekcie S22 Ultra jest hybrydą pomiędzy serią Galaxy S a Notem, zarówno w funkcjonalności – łączy topowy zestaw aparatów z rysikiem – jak i w designie. Jest też największy z tej trójki, z ekranem o przekątnej 6,8 cala i wadze 228 gramów. Względem S21 Ultra udało się zmniejszyć wysokość urządzenia o prawie 2 mm, co jest zasługą super wąskich ramek wyświetlacza. Rozdzielczość ekranu jest wyższa od pozostałych dwóch modeli i wynosi 3080 x 1440 pikseli. Bateria to 5000 mAh i wspierane jest ładowanie 45W podczas gdy S22 i S22+ obsługują maksymalnie 25W.

 

Wszystkie trzy smartfony korzystają z procesora Exynos 2200. Chociaż cena jaką podał Samsung dotyczy wersji 8/128, a więc podstawowej. S22 Ultra jako jedyny będzie oferowany dodatkowo także w wersji 12 GB RAM i 512 GB pamięci na system i pliki, ale jej cena nie jest jeszcze znana.

To co wyróżnia S22 Ultra oprócz rozmiarów i rysika, to zestaw aparatów. Aparat ultra szerokokątny mają taką samą specyfikację jak w S22 i S22+, za to główny aparat ma rozdzielczość 108 megapikseli i mamy czwarty aparat o optycznym dziesięciokrotnym powiększeniu. Formalnie zestaw aparatów Ultry według specyfikacji nie zmienił się względem S21 Ultra. Można więc też powiedzieć, że S22 i S22+ otrzymały aparat z teleobiektywem o trzykrotnym powiększeniu z S21/S22 Ultra. Kluczem do nowej jakości ma być usprawnione oprogramowanie tych aparatów, które jak wiemy, ma w smartfonach kluczowe znaczenie i decyduje o finalnym efekcie w sposób nie mniej istotny niż sam hardware.

Poprawiono technologię łączenia pikseli poprawiającą jakość zdjęć w słabym oświetleniu, z 1,8 μm w S21/S21+ na 2,0 μm w S22/S22+ oraz 2,4 μm w S22 Ultra. Poprawiona została też automatyczna regulacja liczby klatek na sekundę podczas nagrywania filmu w słabym oświetleniu, która może być przełączana pomiędzy 60, 30, 24 i 15 klatkami na sekundę. W S21 nie było opcji 24 klatek na sekundę. Wydajność NPU nowego procesora wzrosła o 133%, aparat łączy w locie do 20 klatek w jedno zdjęcie. W związku z tym poprawie uległ także tryb Super HDR dla zdjęć i HDR podczas nagrywania wideo jest teraz 12 bitowy, co daje 64 razy więcej odcieni kolorów niż w HDR 10 bitowym. 12 bitowy HDR jest zarezerwowany dla nagrań FHD i UHD w 30 klatkach na sekundę z głównego aparatu. Zakres stabilizacji nagrań ma być według Samsunga o 58% większy, co pozwoli niwelować większe zmiany kącie patrzenia obiektywu.

Dodatkowo S22 Ultra dostała tryb podwyższonej szczegółowości podczas fotografowania w 108 megapikselach. NPU łączy wlocie dane w postaci szczegółów demozaikowania 108 megapikseli z 12 megapikselami informacji o jasności. Oprócz zdjęć w wysokiej rozdzielczości przetwarzanie nieskompresowanych danych ma pomóc w poprawie jakości cyfrowego zoomu. Czyli do x100 powiększenia dla S22 Ultra, oraz w zakresie pomiędzy x1 a x3, czyli pomiędzy głównym aparatem a teleobiektywem. S22/S22+ oferują cyfrowy zoom o maksymalnie x30 powiększeniu.

Usprawnione zostało także wideo w trybie portretowym, a także zdjęcia w trybach nocnego portretu, naturalnego portretu oraz portretu zwierząt. Samsung poprawił także tryb automatycznego kadrowania, który rozpoznaje teraz do 10 osób z 5 metrów (dotąd rozpoznawał do 5 osób z 3,5 metra). Jest tryb śledzenia wybranej postaci i umieszczenia jej w centrum kadru, co jest zainspirowane rozwiązaniem Apple Center Stage. Tryb dużej stabilności uzyskał opcję nagrywania w 60 klatkach na sekundę z obiektywu ultra szerokokątnego. W trybie Wideo Pro dodana została opcja nagrywania dźwięku z dwóch źródeł – mikrofonów i słuchawek Galaxy Buds jednocześnie. Samsung wspomniał też o aplikacji Expert RAW do edycji zdjęć zapisanych w formacie bezstratnym do pobrania z Galaxy Store. Możliwe jest szerszy zakres edycji zdjęć wprost na telefonie, w tym tworzenie gotowych do publikacji materiałów na bazie zasobów z galerii.

Jakie znaczenie będą miały w praktyce te zmiany może pokazać tylko szeroko zakrojony test aparatów w warunkach naturalnych. Ocenę aparatów pozostawiam do czasu przygotowania pełnej recenzji, wygląda to jednak obiecująco. To co wyróżnia aparat wybitny od dobrego w przypadku smartfonu to właśnie oprogramowanie i przetwarzanie, bo limity sprzętowe są dla wszystkich takie same.

Samsung pochwalił się również, że jasność ekranów w nowej serii S22 wzrosła z 1000 nitów do 1200 nitów, czyli o 20% oraz z 1300 nitów do 1750 nitów w przypadku jasności szczytowej, czyli o ponad 16%.

Nowością w oprogramowaniu ma być możliwość łączenia urządzeń i wykorzystywania ekranu telefonu jako dodatkowego ekranu do pracy na tablecie.

Jak zatem można podsumować nową serię S22 w stosunku do poprzedniej? Pierwsze wrażenie jest takie, że S22/S22+ i S21/S21+ są do siebie podobne zarówno w designie jak i w funkcjonalności. Nie ma tutaj rewolucyjnych zmian. Cieszy rezygnacja z hybrydowego powiększenia na rzecz klasycznego teleobiektywu. Smartfony działają super szybko i płynnie. Wygląda na to, że producent skupił się na dopracowaniu oprogramowania, co może być dla użytkownika bardziej korzystne niż nowy gadżet. Jednak jak dużą zmianę zrobi to w praktyce pokażą dopiero testy, a nie pierwsze wrażenia, bo diabeł tkwi w szczegółach. Cieszy również, że uwypuklił się podział pomiędzy S22, który stał się jeszcze mniejszy i poręczniejszy, a S22, który jest dobrą propozycją po środku.

Najwięcej zmieniło się w S22 Ultra, zarówno jeśli chodzi o design, jak i o dodanie rysika, którego w serii Galaxy S nigdy wcześniej nie było. Połączenie dwóch topowych w linii, czyli najlepszych możliwości foto z serii S i rysika oraz rozmiaru z serii Note jest dobrym pomysłem – jest jeden najlepszy, topowy produkt, który zaspokaja wszystkie potrzeby. Jeśli ktoś ceni rysik i możliwości foto jakie miał S21 Ultra, to ma dokładnie to, na co czekał i czego nie dawał ani S21 Ultra ani Note 20 Ultra. Dla całej reszty, która z rysika nie korzysta istotne okaże się jak dużą poprawę w jakości i obsłudze aparatu przyniosły poprawki w oprogramowaniu, bo sprzęt pozostał w większości bez zmian, przynajmniej jeśli chodzi o aparaty. Nowości to jaśniejszy ekran i nowy procesor.

Ceny smartfonów z serii Samsung Galaxy S22:

  • Samsung Galaxy S22 5G - 3999 zł
  • Samsung Galaxy S22+ 5G - 4999 zł
  • Samsung Galaxy S22 Ultra 5G - 5899 zł

Przedsprzedaż modeli Galaxy S22 i S22+ rozpocznie się 9.02.2022 o 16:00 i potrwa do 10.03.2022 do 23:59. Oba smartfony zadebiutują na półkach sklepowych 11.03.2022. Natomiast przedsprzedaż Galaxy S22 Ultra ruszy 9.02.2022 o 16:00 i potrwa do 24.02.2022 do 23:59. Ten model na półkach sklepowych znajdziemy od  25.02.2022.

W ramach oferty przedsprzedażowej, klienci mogą zyskać słuchawki Galaxy Buds Pro oraz skorzystać z Programu Odkupu smartfonów.

By skorzystać z oferty i otrzymać słuchawki Galaxy Buds Pro, należy kupić smartfon w czasie trwania promocji, do 17.03.2022 aktywować urządzenie, a następnie do 24.03.2022 wypełnić formularz Buds dostępny w aplikacji Samsung Members. W kolejnym kroku, do 24.03.02022 można wypełnić formularz Odkup, dostępny na stronie galaxy.samsungodkup.com (w przypadku chęci skorzystania z programu Odkup).

Ceny Samsungów Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra w Orange są tutaj

Ceny Samsungów Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra w Play są tutaj

Ceny Samsungów Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra w T-Mobile są tutaj

Ceny Samsungów Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra w Plusie są tutaj

Specyfikacja techniczna smartfonów Samsung Galaxy S22 i S22+:

  Galaxy S22 Galaxy S22+
Wyświetlacz  FHD+ 6,1” FHD+ 6,6”
Wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X  Wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X
Superpłynne odświeżanie 120 Hz (10–120 Hz)  Superpłynne odświeżanie 120 Hz (10–120 Hz) 
Próbkowanie dotyku 240 Hz w trybie gier Próbkowanie dotyku 240 Hz w trybie gier 
Vision Booster  Vision Booster 
Ochrona wzroku Ochrona Wzroku 
Zabezpieczenia Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych
Wymiary i waga 70,6 x 146 x 7,6 mm; 168 g 75,8 x 157,4 x 7,6 mm; 196 g
Aparat  Aparat ultraszerokokątny 12 MP
F2,2, pole widzenia 120˚
Aparat szerokokątny 50 MP
Dual Pixel AF, OIS, F1,8, pole widzenia 85˚ 
Teleobiektyw 10 MP
3x zoom optyczny, OIS, F2,4, pole widzenia 36˚ 
Aparat przedni 10 MP
F2,2, pole widzenia 80˚ 
AP Zaawansowane przetwarzanie 4 nm
Pamięć 8 + 256 GB  
8 + 128 GB  
Bateria  3700 mAh  4500 mAh
Ładowanie Przewodowe 25 W Przewodowe do 45 W
Bezprzewodowe 15 W Bezprzewodowe 15 W
Bezprzewodowe Udostępnianie Energii  Bezprzewodowe Udostępnianie Energii 
Zgodność ze standardem USB-IF Zgodność ze standardem USB-IF 
Ładowarki, w tym ładowarka 25 W oraz 45 W, są sprzedawane oddzielnie. W przypadku Galaxy S22+ zaleca się używanie oryginalnej ładowarki 45 W i kabla do transmisji danych. W przypadku Galaxy S22 zaleca się używanie oryginalnej ładowarki 25 W i kabla do transmisji danych.
System operacyjny  Android 12 One UI 4.1
Sieć i łączność  5G, LTE, Wi-Fi 6E (Galaxy S22+) / Wi-Fi 6 (Galaxy S22), Wi-Fi Direct Bluetooth v 5.2
Płatności Samsung Pay z NFC
Czujniki Akcelerometr, barometr, skaner linii papilarnych, żyroskop, czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy 
Wodoodporność IP68 

 

Specyfikacja techniczna smartfonu Samsung Galaxy S22 Ultra:

Wyświetlacz  Edge QHD+ 6,8”
Wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X
Superpłynne odświeżanie 120 Hz (1–120 Hz) 
Próbkowanie dotyku 240 Hz w trybie gier 
Vision Booster 
Ochrona wzroku
Zabezpieczenia Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych
Wymiary i waga 77,9 x 163,3 x 8,9 mm; 229 g
Aparat  Aparat ultraszerokokątny 12 MP F2,2, pole widzenia 120˚
Aparat szerokokątny 108 MP F1,8, pole widzenia 85˚ 
 Teleobiektyw 10 MP 3x zoom optyczny, F2,4, pole widzenia 36˚ 
Teleobiektyw 10 MP 10x zoom optyczny, F4,9, pole widzenia 11˚ 
Aparat przedni 40 MP F2,2, pole widzenia 80˚ 
100X Space Zoom obejmuje 10x zoom optyczny i do 100x zoom cyfrowy z technologią AI Super Resolution. 
AP Zaawansowane przetwarzanie 4 nm  
Pamięć  12 GB + 1 TB
12 + 512 GB
12 + 256 GB  
8 + 128 GB  
Bateria  5000 mAh 
Ładowanie  Przewodowe do 45 W
Bezprzewodowe 15 W
Bezprzewodowe Udostępnianie Energii 
Zgodność ze standardem USB-IF 
 Ładowarka sprzedawana osobno.
System operacyjny  Android 12 One UI 4.1
Sieć i łączność  5G, LTE, Wi-Fi 6E, Wi-Fi Direct Bluetooth v 5.2
Płatności Samsung Pay z NFC, Google Pay z NFC
Czujniki Akcelerometr, barometr, skaner linii papilarnych, żyroskop, czujnik geomagnetyczny, czujnik Halla, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy 
Wodoodporność IP68 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: