Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Do niedawna tablety o przekątnej powyżej 11 cali były znacznie droższe od reszty oferty producentów. Chcąc kupić większy tablet trzeba było wydać powyżej 2,5 tysięcy złotych. Teraz zaczyna się to zmieniać, a jedną z pierwszych propozycji jest Redmi Pad Pro. Ten 12,1 calowy tablet w konfiguracji 6/128 można kupić w cenie 1399 zł, a w niektórych sklepach w promocji nawet za 1199 zł. Jest też bogatsza wersja 8/256 za 1599 zł. Od kiedy smartfony stały się większe to tablety przesuwają się bardziej w kierunku kanapowych urządzeń, które zamiast mobilności większy nacisk kładą na lepsze wrażenia z oglądania multimediów. Sprawdźmy zatem, jak w praktyce sprawdza się Redmi Pad Pro.

Design

Podobnie jak poprzednie modele, Redmi Pad Pro ma wysokiej jakości obudowę wykonaną z jednego kawałka aluminium. Grubość tabletu to zaledwie 7,52 mm. Waga urządzenia to 571 gramów. W dłoni czuć, że Redmi Pad Pro jest nieco cięższy niż inne tablety o standardowych, a więc mniejszych rozmiarach.

Obok gniazda USB C znajdziemy rzadko spotykane dzisiaj gniazdo słuchawkowe, które wciąż bywa bardzo przydatne. Innym mile widzianym dodatkiem jest szuflada na kartę micro SD. Jeśli planujesz gromadzić bibliotekę filmów, muzyki czy zdjęć na swoim tablecie, Redmi Pad Pro będzie do tego celu dobrym wyborem.

Pad Pro ma 4 głośniki w układzie stereo – po dwa na każdej z krótszych krawędzi. Kanały prawy i lewy zostały całkowicie rozdzielone. Emitowany dźwięk jest głośny i przestrzenny – na filmach z Dolby Atmos można usłyszeć, jak przemieszcza się źródło dźwięku. Do pełni zadowolenia brakuje jednak niskich tonów.

Wraz z tabletem dostaliśmy do testów trzy rodzaje akcesoriów: zwykłe etui, etui z klawiaturą oraz rysik.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Zwykłe etui o nazwie Cover chroni tablet z przodu i z tyłu oraz umożliwia postawienie go na stole pionowo. Ma też opcjonalne miejsce na wsunięcie rysika, które można usunąć, gdy nie jest nam potrzebne. Tablet jest mocowany na wcisk w specjalnym uchwycie z tworzywa.

Etui z klawiaturą ma taki sam system mocowania jak zwykłe etui – na wcisk. Klawiatura jest ładowana za pomocą USB C i ma osobny włącznik. Z tabletem łączy się bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. Nie ma pinów łączących klawiaturę z tabletem, a to oznacza, że musimy pamiętać, aby ładować klawiaturę osobno. Po podłączeniu, aby poprawnie zadziałały polskie znaki musiałem zmienić układ klawiatury w ustawieniach systemowych.

Konstrukcja rysika Redmi Smart Pen jest podobna – ma wbudowane gniazdo USB C, który służy do jego ładowania. Nie można przyczepić go do tabletu magnetycznie. Paruje się go tak samo jak klawiaturę czy słuchawki, przez Bluetooth.

Są to rozwiązania bardziej budżetowe. W wyższych modelach rysik ładuje się i jednocześnie paruje z tabletem, gdy jest przyczepiony magnetycznie do jego krawędzi. Klawiatura jest zasilana prosto z tabletu, dzięki czemu nie trzeba jej ładować osobno. Nie wiem również jak będzie z dostępnością tych akcesoriów w praktyce. Gdy sam kupiłem tablet Xiaomi, to rysik do niego nie był dostępny w sprzedaży przez wiele miesięcy.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Wyświetlacz

Ekran o przekątnej 12,1 cala, proporcjach 16:10 i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli to kluczowa cecha Redmi Pad Pro. Wyświetlacz obsługuje odświeżanie 120 Hz i ma maksymalną jasność 600 nitów. Ramki ekranu są symetryczne i mogłyby być węższe. Panel jest zgodny ze standardem Dolby Vision. Jest przykryty szkłem Gorilla Glass 3.

Ekran jest wykonany w technologii IPS. Nie ma tabletów z ekranem OLED na rynku w przedziale cenowym Pada Pro. W warunkach domowych jasność jest wystarczająca, ale latem, nawet w pomieszczeniach, sięgnięcie po maksymalną jasność może być konieczne. Do wykorzystania tabletu na dworze w słoneczny dzień ekran jest zbyt ciemny, aby zachować pełen komfort. Dodatkowo jasność spada wyraźnie, gdy patrzymy na wyświetlacz pod kątem.

Ekran może przełączać się automatycznie pomiędzy tymi częstotliwościami odświeżania: 30 Hz, 48 Hz, 60 Hz, 90 Hz i 120 Hz.

W ustawieniach znajdziemy możliwość dopasowania kolorów i balansu bieli, tryb ochrony oczu oraz możliwość ustawienia odświeżania na sztywno.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Specyfikacja i system

Redmi Pad Pro wykorzystuje procesor Snapdragon 7s Gen 2, który jest z ubiegłego roku. Testowy egzemplarz jest w konfiguracji 6/128 GB, którą można kupić za 1399 zł lub 1199 zł w promocji. Opcjonalnie jest jeszcze dostępna wersja 8/256 GB za 1599 zł. Biorąc pod uwagę, że pamięć można rozszerzyć kartą micro SD, można podejrzewać, że tańsza wersja będzie się cieszyć większą popularnością.

W teście wydajności Antutu Redmi Pad Pro uzyskał 610 tysięcy punktów. Ani to dużo, ani mało – podobną wydajność ma Xiaomi Pad 5 z 2021 roku, ale był droższy mimo mniejszej przekątnej. Wszystkie tablety w tym przedziale cenowym oferują podobną wydajność, która wystarcza do prawie wszystkich zadań, jakie można postawić przed urządzeniem tego typu. Do multimediów taka wydajność wystarczy z zapasem. Gry są bardziej wymagające, ale większość też będzie działać OK, czasami na niższych ustawieniach jakości grafiki.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Pakiet łączności Redmi Pad Pro składa się wyłącznie z WiFi 6 oraz Bluetooth 4.2. Podobnie jak w innych tabletach Xiaomi, nie ma łączności LTE/5G, nie ma też pozycjonowania GPS lub NFC i czytnika linii papilarnych. To urządzenie bardziej do użytku domowego niż pracy w terenie. W sklepie widnieje pozycja Redmi Pad Pro 5G, ale nie jest obecnie dostępna.

Zestaw czujników obejmuje czujnik temperatury barwowej, akcelerometr, czujnik pola magnetycznego (Halla), czujnik światła, kompas cyfrowy i żyroskop. Pozycjonowanie w wideo 360 działa poprawnie, gdy pochylam tablet na boki.

Redmi Pad Pro działa pod kontrolą Androida 14 zaktualizowanego pod kątem zabezpieczeń do wersji z czerwca, z nakładką systemową HyperOS 1.0.4.0. Nowa nakładka systemowa tak naprawdę niewiele różni się od poprzedniczki.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Wśród funkcji systemowych dedykowanych tabletom znajdziemy pływające okna – aplikacje można otworzyć z dolnego paska skrótów od razu w oknie. Możliwe jest też dzielenia ekranu na połowę. Z kolei narzędzia konferencyjne dodają funkcje upiększania.

Jest też osobny dział ustawień rysika i klawiatury, jeśli zdecydujemy się je dokupić. W ustawieniach dodatkowych znajdziemy też funkcję Game Turbo oraz Drugą przestrzeń. Reszta to zupełnie standardowy Android.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Aparat

Redmi Pad Pro ma dwa aparaty po 8 megapikseli każdy – jeden z tyłu jeden z przodu obudowy. Istotną zaletą jest umieszczenie przedniego aparatu do telekonferencji na środku dłuższej krawędzi.

  • 8 MP, f/2.0 – tylny aparat
  • 8 MP, f/2.3 – przedni aparat

Tablety zazwyczaj nie służą do fotografowania i filmowania, poza wideokonferencjami i ewentualnie kopiowaniem dokumentów. Nawet nie próbują konkurować ze smartfonami pod kątem specyfikacji. Tak też jest w przypadku Redmi Pad Pro. Z tyłu jest pojedynczy aparat i na dodatek nie ma ani stabilizacji optycznej, ani nawet detekcji fazy. Podczas fotografowania po raz pierwszy od dawna widziałem, jak aparat potrzebował chwili na poszukanie ostrości.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Jakość zdjęć jest przyzwoita w świetle dziennym i raczej słaba w przypadku zdjęć nocnych pomimo dedykowanego trybu. Za to jakość przedniego aparatu do wideokonferencji nie odstaje od głównego aparatu, co w przypadku tabletu jest istotną zaletą. Należy również docenić diodę doświetlającą z tyłu obudowy, której często w tabletach brakuje.

Oba aparaty nagrywają wideo FHD w 30 klatkach na sekundę. Nagranie nie jest zbyt szczegółowe, ale ma za to stabilizacje cyfrową, która powinna być wystarczająca.

Przykładowe zdjęcia:

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Bateria i ładowanie

Pojemność baterii Redmi Pad Pro to 10 000 mAh. Tablet obsługuje ładowanie o mocy 33W, nie ma jednak ładowarki w zestawie.

Czas działania Redmi Pad Pro jest w ścisłej czołówce wszystkich tabletów na rynku. W naszym teście odtwarzania wideo z YouTube tablet potrzebował ponad 11 godzin, aby rozładować się zaledwie w połowie. Nawet podczas intensywnego obciążenia SOT przekracza 11 godzin. Jest niemal niemożliwe, aby rozładować Pad Pro do zera w ciągu jednego dnia.

Test Redmi Pad Pro – duży tablet w atrakcyjnej cenie

Podsumowanie

Redmi Pad Pro to niedrogi tablet z ekranem o dużej przekątnej 12,1 cala i wysokiej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Jego drugą istotną zaletą jest pojemna bateria i długie działanie. Warto też wspomnieć o 4 głośnikach w układzie stereo.

Wydajność, chociaż nie wyróżnia się, jest adekwatna do ceny urządzenia i zupełnie wystarczająca. Podobnie jak jakość aparatu. Cieszy możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty micro SD oraz gniazdo słuchawkowe. Oba elementy czynią z Redmi Pad Pro doskonałego towarzysza do korzystania z multimediów.

Do pracy w terenie zabrakło łączności GSM, GPS oraz większej jasności wyświetlacza. Opcjonalne akcesoria są dobrze przemyślane, ale również po stronie bardziej ekonomicznej – rysik i klawiaturę trzeba ładować niezależnie od tabletu.

Sam jestem zwolennikiem traktowania tabletu jako wygodnego urządzenia do multimediów i przeglądania internetu, bez dokupywania dodatkowych akcesoriów i próby zastąpienia nim np. laptopa. W takim scenariuszu Redmi Pad Pro sprawdzi się świetnie, oferując atrakcyjną cenę w zestawieniu z możliwościami.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: